Yaourt

از ویکی آرچ لینوکس ایران
پرش به: ناوبری, جستجو

نصب Yaourt

شاید شما نیاز به نصب برنامه‌هایی از مخزن کاربران آرچ یا همان AUR داشته باشید. Yaourt ابزاریست که امکان نصب بسته‌ها را از مخزن کاربران آرچ بسیار ساده می‌کند. برای نصب آن ابتدا مخزن فرانسه را به انتهای فایل pacman.conf اضافه کنید:
برای سیستم ۳۲بیت

# nano /etc/pacman.conf
[archlinuxfr]
Server = http://repo.archlinux.fr/i686

برای سیستم ۶۴بیت

# nano /etc/pacman.conf
[archlinuxfr]
Server = http://repo.archlinux.fr/x86_64

اکنون دستور زیر را برای نصب Yaourt صادر کنید:

# pacman -Sy yaourt

برای نصب برنامه از مخزن کاربران آرچ کافیست yaourt را احضار کنید، به عنوان مثال برای نصب برنامه‌ی ساغر کافیست دستور زیر را با دسترسی کاربر غیر-ریشه صادر کنید:

$ yaourt saaghar

در ادامه yaourt گزینه‌های موجود در مخزن کاربران آرچ را برای شما به نمایش می‌گذارد که شما با زدن شماره‌ی سمت چپ هر بسته می‌توانید آن را نصب کنید (برای چند بسته بین شماره‌ها فاصله بگذارید). اطلاعات بیشتر را از اینجا مشاهده نمائید.

توجه: با توجه به اینکه بسیاری از بسته‌ها از طریق کدمنبع واقع در سایت sourceforge دانلود می‌شوند و با توجه به سیاست این سایت مبنی بر تحریم ایران در پاره‌ای از مواقع لازم است که با استفاده از تنظیم پروکسی در ترمینال خود اقدام به نصب از طریق مخزن کاربران آرچ نمائید:

الگو:Error

به عنوان مثال برای تنظیم پروکسی برنامه‌ی your-freedom در ترمینال قبل از به کار گیری yaourt این دستور را صادر کنید و مطمئن شوید your-freedom به خوبی به سرور مورد نظر متصل شده است: الگو:Error برای خارج شدن از این حالت هم دستور زیر را صادر کنید:

unset http_proxy
توجه: چنانچه تازه‌وارد هستید گام‌های مربوط به ویرایش (Edit) در حین نصب برنامه توسط yaourt را با زدن دکمه n پشت سر بگذارید و مراحل مربوط به ساخت (build) و نصب (install) بسته‌ها را با زدن کلید y تأیید کنید.

ساخت لینک به DVD و CDROM

بسیاری از ابزارهای دسکتاپ وجود symlinkهای CDROM و DVD در گره‌ی ‎/dev/sr0 در نظر می‌گیرند. چهار symlinkی مفید و کارا به این صورت ساخته می‌شوند:

# for i in cdrom cdrw dvd dvdrw; do ln -s /dev/sr0 /dev/$i; done

برای ساخت symlink بعد از راه‌اندازی دستور فوق را به ‎/etc/rc.local اضافه کنید. همچنین می‌توانید به عنوان جایگزین فوق می‌توانید دستورات خوانای زیر را اضافه کنید:

#!/bin/bash 
# 
# /etc/rc.local: Local multi-user startup script. 
# 
# create optical drive symlinks 
ln -s /dev/sr0 /dev/cdrom 
ln -s /dev/sr0 /dev/cdrw 
ln -s /dev/sr0 /dev/dvd 
ln -s /dev/sr0 /dev/dvdrw