Fprint

از ویکی آرچ لینوکس ایران
پرش به: ناوبری, جستجو


از Pam fprint - fprint project:

pam_fprint یک ماژول ساده‌ PAM است. این ماژول برای پردازش اثر انگشت و تشخیص هویت افراد به کار می‌رود. به عبارت دیگر به عنوان یک رمز عبور سریع و مطمئن می‌توان از آن استفاده کرد، و در اصل اثر نگشت شما را پس از اسکن تشخیص می‌دهد. از این مورد برای تشخیص هویت افراد در هنگام ورود به سیستم (با استفاده از PAM) بیشتر در لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌کنند.

در این مقاله طرز فعال سازی و استفاده از پسورد‌های منظم برای ورود به سیستم را توضیح میدهیم(صرفا استفاده از اثر انگشت برای ورود به سیستم به دلایل متعدد توصیه نمی‌شود).

بیش نیاز ها

ابتدا به یک finger print نیاز دارید. سپس باید از اینکه دستگاه شما بشتیبانی می‌شود یا نه اطلاع کسب کنید. برای این کار از کد زیر استفاده کنید:

# lsusb

بس از این مورد شما نیاز به نصب PAM و libfprint دارید پس به صورت زیر عمل کنید:

# pacman -S pam libfprint

طریقه ی نصب

ابتدا نیاز به دریافت فایل های زیر دارید:کد: بس از آنکه مطمین شدید که دستگاه شما بشتیبانی میشود میتوانید ادمه دهید کد: به دلیل وجود اشکال در بیشنیاز ها فایل pkgbuild را ویرایش کنید تا به صورت زیر در آید :کد

بیکر بندی

مجوز ها: به صورت بیش فرض فقط کاربر ریشه میتواند به این قسمت دسترسی داشته باشد.ممکن است شما یک signature از sudo بسازید اما در نهایت فقط به عنوان یک کاربر ریشه میتوانید از آن استفاده کنید. روش زیر از انجمن های اوبونتو به دست آمده و ممکن است برای افرادی کارآمد باشد 1.یک گروه به نام plugdev بسازید:کد: 2.در آن گروه عضو شوید:کد 3.به آن دسترسی به USB را بدهید:کد: پیکربندی ورود به سیستم : بخش auth را در /etc/pam.d/login به صورت زیر در آورید:کد: با این کار در ابتدا از اثر انگشت برای ورود به سیستم استفاده میشود و در صورت بروز هرگونه مشکل برای finger print به سراغ رمز عبور میرود همچنین شما میتوانید از متد های موجود دیگری در فایل etc/pam.d استفاده کنید برای مثال میتوانید از etc/pam.d/gdm برای تنظیمات finger print login در محیط کاری گنوم استفاده کنید. ساختن fingerprint signature :

حالا شما قادر خواهید بود تا از این مورد به عنوان یک کاربر معمولی استفاده کنید.

میتوانید برای آزمایش از دستور زیر استفاده کنید:کد: یک انگشت را انتخاب کنید و از این قابلیت لذت ببرید:کد: از شما درخواست میشود تا یک انگشت را به سیستم بشناسانید و این کار 3 بار تکرار خواهد شدبعد از آن signature در بوشه ی خانه ی شما ایجاد خواهد شد. نصب fingerprint-gui : یک جایگزین برای رابط گرافیکی FP .این روش توسط Upeksonly های جدید بشتیبانی میشود.برای مثال Thinkpad های مدل W510 وT510 وT410 و T420 و یا Upeksonly هایی که USB ID هایشان 147e:2016 است. 2 تا لینک داره دستور زیر را برای نصب بسته های لازم وارد کنید.کد: از مخازن AUR تمام fingerprint-gui را نصب کنید:کد: اگر از UPEK non-free library استفاده میکنید یک کاربرتان را به گروه های scanner و plugdev اضافه کنید.برای اینکه تغییرات اعمال شوند لازم است یکبار log out کنید و دوباره وارد شوید.کد: ممکن است fingerprint-polkit-agent در کنار etc/xdg/autostart ایجاد مشکل کنند بس آن را حذف کنید:کد: بیکر بندی فایل PAM را ویرایشکنید و با موارد زیر تطبیق دهید:کد: در صورتی که به خطایی با مضمون عدم برقراری ارتباط با X بر خوردید به فایل ~/.bashrc خط زیر را اضافه کنید:کد: در حال حاضر شما باید finger print را برای کاربر جاری( و هر کاربر دیگری که قصد استفاده ی finger print با آن را دارید)ثبت کنید.