ALSA

از ویکی آرچ لینوکس ایران
پرش به: ناوبری, جستجو

همانگونه که گفته شد ALSA جزئی از هسته است و نیازی به نصب آن ندارید. Udev در هنگام راه‌اندازی سیستم سخت‌افزار شما را بررسی و ماژول‌های لازم برای کارت صدای شما را بارگزاری می‌کند. به هر حال کارت صدای شما بایستی به خوبی کار کند اما نیاز است آن را از حالت خفه خارج کنید چرا که همه‌ی کانال‌ها به صورت پیش‌فرض خفه شده‌اند.

کاربری که می‌خواهد از ALSA استفاده کند بایستی جزء گروه صدا باشد، چنانچه کاربر مورد نظر شما جزء این گروه نیست دستور زیر را صادر کنید:

# gpasswd -a yourusername audio
توجه: تا زمانی که کاربر لاگ‌بک (یک مرتبه خروج و ورود) نکند تغییری مشاهده نخواهد شد.

بسته‌ی alsa-utils شامل alsamixer می‌شود که به شما اجازه‌ی پیکربندی دیوایس صدا را از طریق ترمینال می‌دهد. با دستور زیر آن را نصب کنید:

# pacman -S alsa-utils

اگر شما ابزار OSS را برای کار کردن با dmix می‌خواهید بایستی بسته‌ی alsa-oss را نصب کنید:

# pacman -S alsa-oss
توجه: از نسخه‌ی udev >171 ماژول‌های OSS به صورت خود‌کار بارگزاری نمی‌شوند (snd_seq_oss, snd_pcm_oss, snd_mixer_oss).

برای داشتن ویژ‌گی‌های پیشرفته‌ی دیگر نظیرhigh quality resampling ، upmixing/downmixing و … بسته‌ی زیر را نصب کنید:

# pacman -S alsa-plugins

باز کردن کانال‌ها

آسان‌ترین راه برای باز کردن کانال‌ها استفاده از alsamixer است. دستور زیر را در ترمینال با حساب کاربری خود صادر کنید (برای رفتن به حساب کاربری خود از دستور su – username استفاده کنید):

$ alsamixer

برچسب MM در زیر هر کانالی به معنی خفه بودن و 00 به معنی‌ باز بودن آن کانال است. با کلید‌های چپ و راست بین کانال‌ها جابجا شوید و با کلید M آن‌ها را از حالت خفه خارج کنید سپس با کلید بالا با حجم صدا اضافه کنید.

برای بررسی صدا از دستور زیر استفاده کنید:

$ speaker-test -c 2

عدد جلوی ‎-c را بنابر اسپیکر (بلندگو‌ی) خود تغییر دهید. به عنوان مثال برای اسپیکر‌های 7.1 دستور زیر را استفاده کنید:

$ speaker-test -c 8

اگر شما صدایی را دریافت نمی‌کنید مراحل قبل رو دو مرتبه مرور کنید و مطمئن شوید همه آن‌ها را به درستی انجام داده‌اید. همچنین مطمئن شوید PCM و MASTER را از حالت خفه خارج کرده‌اید. چنانچه مشکل مرتفع نشد دستور زیر را با مجوز ریشه صادر کنید (برای رفتن به حساب ریشه از su -‎ استفاده کنید):

# alsaconf

تمام ماژول‌های لازم بایستی به خوبی شناخته و لود شده باشند و اگر از کارت‌های ISA استفاده نکنید نیاز به پیکربندی خاصی نخواهید داشت.

اخطار: چنانچه شما یک کارت PCI یا ISAPNP دارید با توجه به مقادیری که alsaconf به فایل modprobe.conf اضافه می‌کند ممکن است udev در تشخیص خودکار دچار مشکل شود.

OSS

برای نصب oss دستور زیر را صادر کنید:

# pacman -S oss

این دستور فایل‌های OSS را نصب و اسکریپت نصب را اجرا می‌کند و به صورت موقت ماژول‌های ALSA را از کار می‌اندازد و سپس ماژول‌های هسته‌ی OSS را نصب می‌کند. تا زمانی که ALSA فعال است اسکریپت راه‌انداز به صورت پیش‌فرض آن را ههدف قرار می‌دهد بنابراین لازم است برای استفاده از OSS آن را غیر فعال کنید. برای این‌کار می‌توانید با استفاده از یک ویرایشگر ساده نظیر nano فایل ‎/etc/modprobe.d/alsa_blacklist.conf را بازکنید/بسازید و (blacklist soundcore) را به آن اضافه کنید:

File: /etc/modprobe.d/alsa_blacklist.conf
blacklist soundcore

Daemon مربوط به oss را اجرا کنید و برای بارگزاری آن در هر بار راه‌اندازی سیستم آن را به آرایه‌های DAMEONS واقع در فایل rc.conf اضافه کنید.

اگر کاربر شما هنوز جزو گروه صدا نیست دستور زیر را صادر کنید:

# gpasswd -a yourusername audio

در اینجا دستور زیر را برای شناسایی صادر کنید:

# ossdetect -v

و یک بار آن را غیرفعال – فعال کنید:

# soundoff && soundon

برای بررسی صدا از دستور زیر استفاده کنید:

$ osstest