مشارکت

از ویکی آرچ لینوکس ایران
پرش به: ناوبری, جستجو
خلاصه مقاله
این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه کاربران جدید و کاربران با تجربه‌ی آرچ می‌توانند در جامعه مشارکت داشته باشند.به یاد داشته باشید این مقاله کامل نیست.
موضوعات مرتبط
مخازن کاربران آرچ
راهنما:ویرایش
راهنما:استایل

همزیستی در زیست شناسی یعنی تعامل بین دو ارگانیسم بطوریکه هر یک از آن سود ببرند. این اصل می تواند در مورد اعضای فعال و باانگیزه جامعه آرچ که مایل به مشارکت و اشتراک گنو/لینوکس مورد علاقه خود می باشند نیز اعمال شود. این مشارکت نه تنها به نفع اعضای جامعه و دیگرعلاقه‌مندان آرچ می‌باشد بلکه تمامی طرفداران نرم‌افزارهای آزاد و یا متن‌باز را نیز در بر می‌گیرد.

محتویات

آرچ‌لینوکس بدلیل تلاش های خستگی ناپذیر بسیاری از افراد جامعه و هسته توسعه خود همچنان باقی خواهد ماند. هیچ یک از ما چیزی برای این کار دریافت نمی‌کنیم و برای حفظ هزینه های سرور خود نیز بدنبال مزایای شخصی نیستیم. روش های بسیاری برای پشتیبانی از آرچ‌لینوکس وجود دارد. اگر توسعه فنی، مستندات یا پشتیبانی از نقاط قوت شما نیست؛ می توانید با اهدای چند هزار تومان به ما کمک کنید. همچنین یکی از ساده ترین راه‌های مشارکت، شرکت کردن در انجمن های آرچ‌لینوکس است. لطفا ابتدا قوانین انجمن را بخوانید. سپس ایده های خود را به اشتراک بگذارید، به کاربران جدید کمک کنید و جامعه را آگاه سازید.

ویکی

ویکی برای یک همکاری مقاوم و پایدار طراحی شده است. ویکی فرآیند مستندسازی جامعه آرچ‌لینوکس است. مطالب توسط جامعه و برای خود جامعه ایجاد شده و می‌شوند. در تمامی شرایط داوطلبان وقت و انرژی خود را در جهت اشتراک گذاشتن دانش و مهارت هایی که دارند صرف می‌کنند. ما همه کاربران را به مشارکت در این امر دعوت می‌کنیم. وظایف موجود در ویکی‌آرچ به شرح زیر تقسیم می شوند:

 • حفظ و نگهداری
 • مدیریت محتوا
 • ویرایش محتوا
 • ایجاد و ترجمه محتوا

اگر شما احساس می کنید که قادر به ویرایش صفحات ویکی هستید لطفا بعد از خواندن نکات زیر در این راه به ما کمک کنید.

 1. مقالات علمی با عناوین مناسب (مثلا تاریخ، ترجمه و غیره)
 2. افزودن محتوی به مقالات بدون منبع یا مقالات ناقص
 3. افزودن و یا بهبود ترجمه ها، اطمینان از اینکه ترجمه ها با یکدیگر هماهنگی دارند.
 4. کاهش و یا ترکیب صفحات تکراری
 5. تصحیح غلط یا محتوای قدیمی متن، املاء، دستور زبان و سبک نگارش
 6. کاهش تعداد گروه ها، بررسی گروه های مشابه ویکی که باید با هم ترکیب شوند، بهبود هدایت ویکی
 7. دسته بندی صفحات دسته بندی نشده
 8. افزودن خلاصه مقالات به تمامی مقاله ها
 9. بروز رسانی FAQ با سوالات مربوط به انجمن و حذف سوالات قدیمی

همچنین صفحات مفید دیگر در امر پاکسازی را ببینید:

 • درخواست ها
 • گزارشات
 • هرزنامه
 • راهنمایی مجدد منقطع
 • راهنمایی مجدد دوگانه
 • صفحات کوتاه

هدف ما در دراز مدت دستیابی به یک ویکی‌ حرفه‌ای با قابلیت پیمایش آسان، بطوریکه همه‌ی راهنماهای تکمیلی، مستندات و غیره تکمیل باشند. این هدف ممکن نمی‌شود مگر با کمک همه افراد جامعه‌ کاربری آرچ. همچنین ممکن است شنیده باشید که برخی می‌گویند حفظ و نگهداری ویکی در اغلب اوقات کاری خسته کننده و بیهوده است، ولی اگر شما یک وظیفه را جدی بگیرید، یک موقعیت رسمی در اینجا برایتان منظور خواهد شد.

گزارش باگ

گزارش مشکلات در آرچ‌لینوکس یکی از راه های موجود برای کمک به جامعه است. با این حال استفاده غلط از ردیاب اشکالات می تواند بجای مفید بودن ضرر هم داشته باشد. این مقاله افرادی را که مایل به کمک از طریق اشکالات یا راهنمایی می باشند هدایت می کند. همچنین ببینید:

AUR

Arch User Repositoryd(مخزن کاربران آرچ) یک مخزن اجتماعی از PKGBUILDهای مخصوص کاربران آرچ می باشد. بسته های موجود در AUR توسط PKGBUILD ایجاد شده و باینری‌های پیش ساختش شبیه مخازن رسمی نیستند. AUR برای سازماندهی و به اشتراک گذاری بسته های جدید از جامعه و کمک به تسریع گنجاندن بسته های مردمی در مخازن رسمی ایجاد شده است.

مجله Rolling Release

یک نشریه مبتنی بر وب و مورد حمایت جامعه است که همیشه بدنبال علاقه مندان، هنرمندان و افراد مشابه می باشد.

پروژه های آرچ

شما می توانید در اینجا فهرستی از مخازن مربوط به پروژه های رسمی آرچ را پیدا کنید.

پروژه های اجتماعی

آرچ یک جامعه حیاتی و فعال از توسعه دهندگان نرم افزار و مشارکت کنندگان دارد. اگر پروژه ای دارید که مایل به پیوند آن هستید، اینجا مکان خوبی برای آن است. لینک پروژه خود، تاریخ آغاز و شرح مختصری از آن را در اینجا قرار دهید.

توجه: تمامی پروژه های فهرست بندی شده در اینجا پروژه های افراد جامعه هستند. هیچ یک از این پروژه ها، جزو پروژه‌های رسمی آرچ در نظر گرفته نمی شوند.

توزیع‌های براساس آرچ

سایر توزیع‌های مبتنی بر آرچ‌لینوکس

کمک کننده‌های AUR

نرم افزارهای یاری رسان به کاربران نهایی در استفاده از AUR

رابط گرافیکی پک‌من

رابط گرافیکی واسه پک‌من

رابط گرافیکی rc.conf

رابط گرافیکی rc.conf

Netcfg

ابزار شبکه آرچ‌لینوکس

مشارکت

در مرحله اول بیاد داشته باشید که انگیزه اصلی کار شما با آرچ باید کمک به کل جامعه و نه تلاش برای تبدیل به یک توسعه دهنده آرچ! دوم اینکه شما بخشی از جامعه هستید که با کمک با دیگران به خودتان نیز کمک می کنید.


پرسش: چگونه می‌توان به گروه توسعه‌دهندگان پیوست؟

پاسخ:
انگیزه اصلی انجام کارها باید کمک به کل جامعه کاربران ایران باشه، و نه فقط تلاش برای پیوستن به گروه توسعه‌دهندگان به هر وسیله.

معمولا توسعه‌دهندگان جدید توسط توسعه دهند‌گان فعلی با افزایش حجم کارها انتخاب می‌شوند. گاهی اوقات موقعیت‌هایی ایجاد و اعلام می‌شود، در این شرایط شما می‌توانید درخواست را بررسی کنید. البته باید توجه داشته باشید معمولا کسانی انتخاب می‌شوند که در آن کار تجربه و آگاهی لازم را دارند. ارائه نمونه کارهای مورد قبول در جامعه می‌تواند به شما کمک کند.

فهرستی از کارهایی که شما برای کمک به جامعه می‌توانید انجام دهید تا محبوبیت خود را در بین توسعه‌دهندگان بالا ببرید در اینجا وجود دارد:

 • در صورت امکان پرداخت Donate
 • پاسخ به سوالات انجمن، IRC و لیست‌های پستی
 • ترجمه صفحات و ثبت آنها
 • ویراستاری فنی و نگراشی بر روی مقالات
 • به عضویت درآوردن کاربران مورد اعتماد برای کسب تجربه و نشان دادن مهارت‌ها
 • ایجاد و ثبت بسته‌ها در AUR
 • عضویت در یکی از پروژه هایی که می تواند در آرچ گنجانده شود
 • رفع اشکالات ویکی و افزودن صفحات جدید، پاکسازی صفحات موجود و اطمینان از بروزرسانی مطالب


پرسش: چگونه می توان به گروه کاربران قابل اعتماد پیوست؟

پاسخ:
به صفحه کاربران قابل اعتماد مراجعه کنید.


پرسش: به عنوان یک هنرمند کاری می توان انجام داد؟

پاسخ:
اشتراک گذاری تصاویر پس‌زمینه، صفحات‌نمایش، ویجت‌ها، تم‌ها و غیره در انجمن. همچنین می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.
زبان‌های دیگر