دلتا

از ویکی آرچ لینوکس ایران
پرش به: ناوبری, جستجو

استفاده از دلتا یعنی صرفه جویی در زمان و حجم به هنگام دانلود و آپدیت سیستم.در دلتا اختلاف بین ۲ پکیج دانلود می شود و در پایان دانلود بسته جدید با استفاده از دلتا ساخته می شود.

این قابلیت فعلا فقط در معماری های i686 و x86-64 به خوبی کار می کند.

محتویات

نصب

بسته xdelta3 را نصب کنید.

# pacman -S xdelta3 


پیکربندی

فایل /etc/pacman.d/mirrorlist را باز و آدرس مخزن دلتای مورد نظر خود را در اولین سطر وارد کنید:

/etc/pacman.d/mirrorlist
##
## Arch Linux repository mirrorlist
## Generated on 2011-03-24
##

## Delta
Server = آدرس مخزن دلتا
.....

بعد به /etc/pacman.conf برید و گزینه UseDelta را از حالت کامنت # در بیارید:

/etc/pacman.conf
.....
# Misc options (all disabled by default)
#UseSyslog
ShowSize
UseDelta
TotalDownload
.....

مقایسه

به روز رسانی کل سیستم رو قبل از فعال سازی دلتا بررسی می کنیم.

#  pacman -Syu

 ...
 
 Total Download Size:   416,89 MB
 Total Installed Size:   1933,56 MB
 
 Proceed with installation? [Y/n]

با انتخاب گزینه N بروز رسانی را لغو می کنیم. همانطور که مشاهده می شود حجم دانلود تمام بسته ها برای بروز رسانی کل سیستم معادل 416,89 MB است.

بعد از فعال سازی دلتا دوباره حجم دانلود بروز رسانی های کل سیستم را چک می کنیم.(در این حالت گزینه UseDelta فعال است(از حالت کامنت خارج است)).

# pacman -Syu

 ...
 
 Total Download Size:   343,15 MB
 Total Installed Size:   1933,56 MB
 
 Proceed with installation? [Y/n]

در این مثال با فعال سازی دلتا ما فقط نیاز به 343,15 MB دانلود برای بروز رسانی کل سیستم داریم، که در مقایسه با روش معمولی شاهد 73.74 MB کاهش اندازه بودیم.بنابراین ما با استفاده از دلتا زمان کوتاه تری را برای بروز رسانی کل سیستم احتیاج داریم.

معایب

برخلاف اپن سوزه و جنتو که از این روش به عنوان استانداردی برای دانلود استفاده می کنند،این روش به طور کامل در آرچ پشتیبانی نمی شود.

در حقیقت مخازن دلتای آرچ بسیار کم اند پس نتایج می توانست خیلی بهتر باشد اگر اختلاف پکیج های بیشتری بین ۲ نسخه ارایه می شد.به عنوان مثال در مخازن دلتای فرانسه اختلاف پکیج ها فقط در ۵ نسخه قبلی پکیج موجود است پس اگه پکیج هایتان خیلی قدیمی باشد دلتا دانلود نمیشود و اصل پکیج گرفته میشود.

مشکل بعدی این است که در دلتای فرانسه پکیجهایی که دلتایشان از ۷۰ درصد پکیج اصلی کوچیکتر باشند، به صورت دلتا نخواهند بود. بنابراین ممکن است چیزی که دانلود میشود جدید هم باشد و شما نسخه قبلی ان را هم داشته باشید ولی دلتا نباشد.

مشکل دیگری هم وجود دارد که ممکن است به دلیل سرعت کم با آن برخورد کنید، پکمن میرور عوض کند، چون در میرورهای دیگر فایل دلتا وجود ندارد، فایل دلتا را در حین دانلود خراب کند.

مخازن دلتا