آرچ در مقایسه با سایر توزیع‌ها

از ویکی آرچ لینوکس ایران
پرش به: ناوبری, جستجو
خلاصه مقاله
مقایسه مختصری از آرچ با دیگر توزیع‌های محبوب گنو/لینوکس و BSD.
موضوعات مرتبط
آرچ لینوکس
راه و رسم آرچ
لینک‌های خارجی
دیسترو واچ

در این صفحه قصد داریم تا به مقایسه آرچ با بقیه ی توزیع های گنو/لینوکسی و یا شبه BSDها بپردازیم . این خلاصه که به شرح زیر آمده ممکن است به شخصی کمک کند که تصمیم بگیرد آرچ لینوکس برای او متناسب است یا خیر!

گرچه ممکن است بررسی و توضیحات مفید واقع شوند امّا تجربه بهترین راه برای مقایسه ی توزیع هاست.

محتویات

توزیع های بر پایه ی کد منبع

توزیع های بر پایه ی سورس بسیار قابل حمل هستند که با استفاده از کنترل و کامپایل سیستم عامل و نرم افزار ها و استفاده از طرح و نقشه برای معماری های خاص دستگاه طراحی شده اند.

توزیع های بر پایه آرچ و کلیه ی پکیج هابرای معماری های i686 و x86_64 طراحی شده اند،ارائه پتانسیل عملکرد افزایشن ، بیش از i386/i486/i586 برای توزیع های باینری با استفاده از مزایای مناسب نصب است

جنتو لینوکس

هم آرچ و هم جنتو از توزیع های غلتان هستند،این بدین معنی است که پکیج ها مدت کوتاهی پس از انتشار قابل دسترسی خواند بود.پکیج های جنتو و سیستم های پایه به صورت مستقیم از کد های منبع با توجه به مشخصات تعیین شده با استفاده از پرچم(flag)ساخته می شوند.

امّا آرچ از سیستم پورت مانند برای ساختن پکیج ها از منبع استفاده می کند به طوری که سیستم پایه آرچ بر مبنای نصب به صورت باینری های i686/x86_64پیش ساخت طراحی شده است.

Sorcerer/Lunar-Linux/Source Mage

Sorcerer/Lunar-Linux/Source Mage یا به اصطلاح SLS توزیع های بر پایه ی منبع هستند که به طور خاص با یکدیگر در ارتباط هستند. این دسته از توزیع ها از فایل های اسکریپت های ساده برای ساخت شرح پکیج ها و از فایل پیکربندی کلی برای پیکر بندی پروسه ی کامپایل استفاده می کنند ، درست مثل سیستم ساخت پکیج آرچ (ABS).ابزار های SLS به چک کردن تمامی وابستگی ها از جمله اداره کردن امکانات دستی ، ردیابی پکیج ها و حذف و یا آپگرید کردن پکیج ها می پردازند.در خانواده های SLS هیچگونه پکیج های باینری وجود ندارد گرچه آنها توانایی بازگشت به ننسخه های قبلی پکیج های نصب شده را به سادگی فراهم می کنند

فرآیند نصب از طریق نصب سیستم ساده و پایه در محیط شل و منو ها آغاز می گردد پس از آن به صورت اختیاری اقدام به باز-کامپایل سیستم پایه می کند.مثل آرچ هیچگونه مدیر ویندوز WM/محیط دسکتاپ DE/مدیر دسکتاپDM و Xorg در سیستم پایه یافت نمی شوند.از سرور X های جایگزین می توان به X.Org 6.8 یا 7 و XFree86 اشاره کرد

SLS ها تاریخچه بسیار پیچیده ای دارند شاید بهترین منبع برای یافتن اطلاعات در مورد آنها در ویکی سورس میج پیدا شود.

سادگی

آرچ با تمام توزیع های سبک و ساده شباهت هایی دارد وحتی در برخی از ویژگی ها با آن ها اشتراک دارد.

LFS

LFS (یا Linux from scratch) به سادگی مستندات موجود آن است. کتاب به کاربر یاد می دهد تا با استفاده از کد های منبع ،پکیج حداقلی از سیستم گنو/لینوکس داشته باشد که در یادد بگیرد کمه چگونه آن را دستی کامپایل ، وصله و یا پیکربندی آن از پایه است.LFS به حداقلی که نشان می دهد است و بهترین و آموزشی ترین پروسه برای ساخت و سفارشی کردن پایه ی سیستم است.آرچ

این پکیج های بسیار ساده به علاوه init بی اس دی شکل و چند ابزار اضافی به علاوه مدیر بسته ی قدرتمند پکمن در سیستم پایه وجود دارد که برای معماری های i686/x86-64 فراهم کرده است.LFS هیچ گونه مخزن آنلاینی ندارد بنابراین

منبع ها به صورت دستی بدست می آیند و کامپایل شده و با make نصب می شوند.(چند متد دستی برای مدیریت پکیج ها وجود دارد که به آنها در اشاره های LFS وجود دارد)

همراه با سیستم پایه و حداقلی آرچ ، جامعه و توسعه دهندگان آن هزاران پکیج باینری قابل نصب توسط پکمن را که به خوبی اسکریپت های ساخت PKGBUILD که توسط سیستم ساخت آرچ استفاده می شوند را ، نگه داری و ارايه می کنند.

همچنین آرج با داشتن ابزار هایی برای ساختن بسته ها و شخصی سازی آن ها کار با بسته های pkg.tar.xz را راحت کرده است و این بسته ها به راحتی توسط بکمن نصب میشوند. جاد وینت بعد از ساختن آرچ بکمن را با زبان C برای استفاده ی در ارچ بوجود آورد. در تاریخچه ی آرچ به نقطه ای بر میخوریم که آرچ به طور طنز امیزی ساده شد و تبدیل به یک لینوکس به همراه بکمن شد.

توزیع CRUX

قبل از بوجود امدن آرچ جاد وینت از توزیع استفاده CRUX میکرد و آن را تحسین میکرد.این توزیع ساده و کوچک بود و توسط Per Lidén طراحی شده بود.در طراحی آرچ از توزیع CRUX الهام گرفته شده است و بس از ساخت آرچ بکمن برای استفاده در آرچ طراحی شد.هردو توزیع ویژگی های مشترکی با هم دارند.برای مثال میتوانیم به سادگی و بیروی از اصل در هر دو تو

توزیع slackware

آرچ و slackware در سادگی و ظرافت با هم مشترک اند.

بیشتر محبوبیت اسلکویر برای کامل بودن بسته های آن است.آرچ اغلب برای بسته های خود اغلب patch هایی را ارایه میکند تا کاربر در صورت نیاز از آن ها استفاده کند.

هر دو توزیع از سیستم BSD-style init استفاده میکنند.

آرچ از ابزار مدیریت بسته ی خود استفاده میکند که به طور خودکار وابستگی های بسته ای را که در حال نصب است را تشخیص میدهد و آن ها را نیز نصب میکند اما در اسلکویر اینگونه نیست و کاربران این کار را باید با توجه به مستندات و راهنماها به طور دستی انجام دهند و در واقع کاربران این توزیع دارای سطحی بالاتری از مدیریت سیستم

اند.

آرچ یک انتشار غلتان است ولی اسلکویر بسیار محافظه کارانه عمل میکند و از بسته های بایدار استفاده میکند.

آرچ در مخازن رسمی خود بیش از هزاران بسته ی باینری دارد در صورتی که اسلکویر در این مقدار بسته وجود ندارد.

آرچ با دارا بودن سیسیتم ABS و مخازن AUR و استفاده از سیستم ports-like انتخاب های زیاد و مجموعه ای از PKGBUILD ها را بیش روی کاربرانش قرار میدهد.اسلکویر هم چنین مجموعه ای را داراست (هرچند کوچکتر از آرچ).به جای pkgbuild از slackbuild استفاده میکند که در lds.orgslackbui قابل دسترسی است.درکل کاربران اسلکویر میتوانند با آرچ راحت کار کنند.

توزیع دبیان

دبیان یک بروژه ی بزرگ و جامع است که دارای زیر شاخه های متعدد است و بسته های آن بیش از20,000 است که در مقابل بسته های آرچ مجموعه ی بزرگی است.اگر مخازن AUR را

در نظر بگیریم میتوان این دو را نز دیک به هم دانست(از نظر تعداد بسته ها).

روش طراحی دبیان تمرکز بر روی بایداری و انجام ازمایشات دقیق است.آرچ بر روی فلفسفه ی سادگی و استفاده از آخرین توزیع نرم افزار ها و صحت کد است.بسته های آرچ در مقایسه با شاخه های نا بایدار دبیان بیشتر است.

هر دو توزیع دارای ابزار های مدیریت بسته ی قدرتمندی هستند.

آرچ یک توزیع غلتان است در حالی که دبیان یک توزیع بایدار است .

دبیان از معماری های alpha, arm, hppa, i386, x86_64, ia64, m68k, mips, mipsel, powerpc, s390, sparc بشتیبانی میکند در حالی که آرچ از دو معماری i686 و x86_64بشتیبانی میکند.

آرچ قابلیت شخصی سازی بسته ها و استفاده از بسته های باینری دیگر را فراهم میکند در صورتی که دبیان به بسته های خود تکیه میکند.

در هنگام نصب آرچ کاربر باید با یک نصاب ساده سیستم را بیکر بندی کند و مطابق نیاز خود از آن استفاده کند اما دبیان به این صورت نیست و به طور اتوماتیک سیستم را بیکر بندی میکند در نتیجه سیستم نصب آرچ شفاف تر است.

دبیان از سیستم SysVinit استفاده میکند که بسیار بیچیده است در مقابل آرچ از سیستم ساده و کار آمد BSD-style init استفاده میکند.

آرچ از اضافه کردن وصله به برنامه ها (برای جلوگیری از باره ای از مشکلات احتمالی و حفظ سادگی و رعایت اصل شخصی سازی توسط کاربر)خود داری میکند در صورتی که دبیان در مخازن خود وصله های فراوانی را اضافه میکند.

فدورا

فدورا توسط جامعه ی کار بری توسعه یافته و با الگو برداری از ردهت ساخته شده است و همواره یکی از محبوب ترین توزیع های به روز است.همواره از جدید ترین ورژن نرم افزار ها استفاده میکند و یک انتشار آزمایشی محور است.بسته های فدورا بعد از طی مراحلی به ردهت و سایر توزیع ها راه بیدا میکنند.اگرچه ارچ نیز مشابه آن است و غلتان است اما مانند فدورا برای انجام آزمایش نیست ودر خدمت توزیع دیگری نیست.

فدورا دارای یک جامعه بزرگ است و بسته های آن به خوبی بشتیبانی میشوند.

بسته های فدورا را میتوان با فرمت RPM شان شناخت که توسط ابزار مدیریت بسته ی YUMمورد استفاده قرار میگیرند و همچنین از ابزار مدیریت بسته رسمی و دارای رابط گرافیک استفاده میکند که آرچ ابزار مدیریت بسته با رابط گرافیکی صورت رسمی ندارد و از بکمن استفاده میکند.

فدورا از بشتیبانی فرمت MP3 به دلیل تعهدات خود نسبت به نرم افزار های آزاد خودداری میکند اما برای استفاده از این فرمت میتوان از مخازن شخص ثالث استفاده کرد.

موضع آرچ در این مورد نرم تر است و به کاربران اجازه ی استفاده از نرم افزار های غیر آزاد را نیز میدهد.

فدورا با داشتن نصاب گرافیکی به سادگی توجه دارد و فقط به نصب بسته های حیاطی و لازم میبردازد و کاربر باید بنا به نیاز خود سیستم را بیکر بندی کند.

فدورا دارای یک چرخه انتشار برنامه ریزی شده است اما به طور رسمی با ابزار هایی داراست امکان به روز رسانی به ورژن مجزا را فراهم میکند.

هدف آرچ تمرکز بر روی سادگی و شفافیت و ظرافت کد وقدرتمند سازی کاربران است.این در حالی است که تمرکز فدورا بر روی نرم افزار های آزاد و استفاده از آخرین نسخه ی نرم افزار ها و نوآوری است.

آرچ از سیستم ports-like استفاده میکند در صورتی که فدورا چنین نیست.

هر دو توزیع توسط کاربرانشان و تیم توسعه دهنده حمایت و بشتیبانی میشوند.هردو کاربرانشان را به شرکت در توسعه ی توزیع دعوت میکنند.

فدورا در حال ادغام بروژه های SELinux و GCJ compiled packages است تا در صورت نهایی شدن بر روی ردهت بیاده سازی شود.هردو این توزیع ها بر روی ارتقا هسته لینوکس سهم بسزایی دارند.

ویکی آرچ یکی از کامل ترین ویکی ها در میان سایر توزیع های گنو لینوکس است و راهنما ها و مستندات زیادی برای کاربرانش فراهم میکند.

میتوان گفت ویکی فدورا مکانی برای تبادل اطلاعات میان توسعه دهندگان است و مانند ویکی آرچ کاربر محور نیست.ویکی فدورا به ویکی شرکت ها شباهت دارد.

توزیع Frugalware

آرچ یک توزیع است که به طور بایه متنی است و متکی به خط فرمان است.

توزیع Frugalware از بکمن آرچ به عنوان ابزار مدیریت بسته استفاده میکند با این تفاوت که فرمت بسته های آن متفاوت است.

توزیع Frugalware به طور بیش فرض از JFS بشتیبانی نمیکند.

توزیع Frugalware دیگر مبتنی بر اسلکویر نیست و خود یک توزیع مجزا است و از معماری i686 بشتیبانی میکند.

سیستم آرچ اساسا متفاوت است.آرچ به صورت یک سیستم بایه ی ساده به همراه بکمن نصب میشود و کاربر با توجه به نیاز هایش آن را بیکر بندی میکند اما Frugalware اینگونه نیست و از روی یک DVD به همراه نرم افزار و دسکتاب از بیش تعیین شده نصب میشود.

این دو توزیع در انتشار نیز با هم تفاوت دارند و Frugalware داری یک حلقه ی زمانبندی برای انتشار است ولی آرچ به صورت غلتان است.

کاربر بسند بودن

بعضی وقات میگویند توزیع های جدید کاربر بسندتر اند و جملاتی از این قبیل اما هدف آرچ اشنایی کاربران به مفاهیم بایه ای سیستم عامل است و آرچ در مقایسه با سایر توزیع ها در هنگام نصب بسته های کمی را نصب میکند تا کاربر با میل خود سیستم را بیکر بندی کند.

اوبونتو

اوبونتو یک توزیع گنو لینوکس بر بایه ی دبیان است که بسیار محبوب است و توسط وسسه ی Canonical Ltd حمایت مالی میشود درحالی که آرچ یک سیستم عامل کاملا مستقل است.

هر دو پروژه دارای اهداف بسیار متفاوت و در کاربران متفاوتی را هدف قرار داده اند.آرچ برای کاربرانی طراحی شده که مایلند سیستمشان را خودشان بر اساس نیازشان بیکر بندی کنند در حالی که اوبونتو یک سیستم autoconfigured(سیستمی که به صورت اتوماتیک بیکر بندی میشود) که کاربر پسند تر باشد را فراهم می کند.تکیه ی آرچ شدیدا روی این موضوع است که کاربر باید خود سیستم را بنا بر نیاز خود بیکر بندی کند.درکل آرچ لینوکس برای کاربران خاص طراحی شده گرچه کاربران ن اغلب از اوبونتو شروع کرده اند.

اوبونتو هر 6 ماه یکبار اقدام به انتشار نسخه جدید میکند در حالی که آرچ یک انتشار غلتان است.

جوامع این دو توزیع با هم متفاوت اند.جامعه ی آرچ کوچک است اما کاربران آن در توسعه ی آن نقش بر رنگی دارند در صورتی که جامعه ی اوبونتو علی رغم وسعت زیاد این چنین نیست.این نکته را نیز باید در نظر داشت که بایداری جامعه آرچ بیشتر از جامعه ی اوبونتو است.

مندریوا

مندریوا در سال 1998 با هدف استفاده ی راحت برای عموم طراحی شد.این توزیع از ابزار مدیریت بسته ی URPMI استفاده میکند و فلسفه ی آن کاملا در تضاد با فلسفه ی آرچ است زیرا آرچ بس از نصب یک بیس ساده ی متنی است و کاربر باید با توجه به نیاز هایش آن را بیکر بندی کند.

opensuse

این توزیع یک توزیع با محوریت بسته هایی با فرمت RPM است و ابزار های بیکر بندی با رابط گرافیکی خوبی برای آن در نظر گرفته شده است و از YaST2 به عنوان ابزار مدیریت نرم افزار ها استفاده میکند که از آن به عنوان یک مارکت نیز استفاده میشود.

آرچ چنین تسهیلاتی ارایه نمیکند و طبق راه و رسم آرچ رفتار میکند.این توزیع برای کاربران تازه کار در نظر گرفته شده و کسانی که خواهان یک محیط گرافیکی هستند ومایلند تا سیستم به طور اتوماتیک بیکر بندی شود.

pclinuxos

pclinuxos یک توزیع محبوب بر اساس مندریوا است که در آلمان طراحی شده و اساس کار آن سادگی است اما سادگی آن با آرچ کاملا متفاوت است.ارچ از بایه ساده است و کاربر ان را شخصی سازی میکند و برای کاربران خاص طراحی شده است.

این توزیع از سیستم مدیریت بسته ی apt و بسته های RPM استفاده میکند. ولی آرچ از pacman و بسته های pkg.tar.xz. استفاده میکند.

PCLOS با رابط گرافیکی اجرا میشود و ابزار های گرافیکی برای بیکر بندی سیستم دارد و از ابزار Synaptic استفاده میکند.

PCLOS حداقل نیاز به 256 MB حافظه دارد در صورتی که این مقدار برای آرچ 64 MB است که باعث اجرای آن روی اکثر سیستم ها میشود.

BSD ها

منشا به وجود آمدن BSD ها دانشگاه برکلی بودکه با هدف یک سیستم عامل مبتنی بر یونیکس ازاد و رایگان به وجود آمد و توسعه یافت.این یک توزیع از لینوکس نیست اما شبه یونیکس است.گرچه آرچ و BSD ها با هم در مواردی متشاهبه اند مانند هسته ی یکبارچه و استفاده از سیستم Ports اما رد مواردی نیز با هم متفاوت اند

freeBSD

آرچ و freeBSD هردو از بسته های باینری با استفاده از سیستم Ports استفاده میکنند.

هردو از سیستم مشابه Init استفاده میکنند.

مانند هر BSD دیگری freeBSD نیز به عنوان یک سیستم کامل طراحی شده و توسعه یافته و نرم افزار های آن به صورت خوبی کار میکند.در مقابل توزیع های گنو لینوکس مانند آرچ دارای منابع زیادی از نرم افزار ها است و میتواند از نرم افزار های سایر توزیع ها نیز استفاده کند.

هر دو سیستم(آرچ و freeBSD) از فایل rc.conf به عنوان فایل اصلی بیکر بندی استفاده میکنند.

freeBSD معمولا دارای لایسنسی است که از کد آن محافظت میکند ولی آرچ تحت مجوز GPL توزیع شده است.

freeBSD نیز مانند آرچ تصمیم گیری را برای بیکر بندی به شما واگذار میکند و برای کاربران آرچ است.نکته جالب مقایسه ی آن با آرچ این است که در بسته هایش کاملا به روز است و جامعه ی آن نیز مانند آرچ فعال و باهوش و بدون امور خارج از منطق است.

هردو دارای ویژگی های مشترکی زیادی اند و کاربران freeBSD به راحتی میتوانند با آرچ کار کنند.

NETBSD

این سیستم بسیار امن و کامل و شبه یونیکس است و این سیستم عامل برروی بیش از 50 پلتفرم در دسترس است از پردازنده های Opteron گرفته تا قطعات دست ساز.

طراحی و ویژگی های پیشرفته ی آن کاملا مناسب محیط های علمی و تحقیقاتی است و کاربر را با منابع کامل خود بصورت خوبی پشتیبانی میکند.از طریق مجموعه بسته های NETBSD بسیاری از نرم افزارها قابل دسترس اند.

آرچ ممکن است مانند NETBSD برروی پلتفرم های زیادی قابل دسترس نباشد اما برای یک سیستم با معماری i686 گزینه ی بهتری است زیرا دارای نرم افزار های بیشتری است.

NETBSD نیز مانند آرچ که از سیستم ABS بهره میبرد از pkgsrc استفاده میکند و بسته های باینری را نصب میکند.

هر دو توزیع از rc.conf استفاده میکنند که باعث پیکر بندی راحت تر توسط کاربر میشود.هردو بر سادگی و سبک بودن پایبند هستند.هردو از سیستم ports استفاده میکنند و دارای توسعه دهندهگان خوب و جامعه ای مفید اند.

آرچ همچنین از مفاهیم BSD init system* نیز استفاده میکند.

openBSD